CE op hsb, wat kun je ermee?

Brandgedrag: waarom CE-testen van de leverancier niet altijd hetzelfde zeggen als het gedrag op de bouwplaats. Een praktisch, vaktechnisch artikel voor timmerfabrikanten over de kloof tussen producttesten van leveranciers en end-use-onderzoek, met handvatten, praktijkvoorbeelden en inzichten uit laboratoriumonderzoek.

Ing. Niek van Dijk, de auteur van dit artikel, is senior projectleider Reaction to Fire bij het Peutz laboratorium voor brandveiligheid in Haps. Hij behandelt de gevolgen van wat is getest en in de praktijk wordt toegepast aan de hand van voorbeelden uit de houtskeletbouw (hsb). Conclusie: brandveiligheid is niet de plek voor aannames en in het nieuwe wettelijke kader kan het negeren daarvan ook nog eens directe juridische en financiële gevolgen hebben.

CE op hsb verplicht?

De Construction Products Regulation verplicht producenten om prestaties te verklaren. En, indien van toepassing, een CE-markering te voeren. Voor brandgedrag betekent dit een classificatie volgens EN 13501-1, onder andere gebaseerd op de Single Burning Item (SBI-test) EN 13823. De SBI-test meet warmteontwikkeling (THR), vlamspreiding (FIGRA) en rookproductie. EN 13501-1 deelt materialen in een brandklasse in.

End-use-gerichte proef

Belangrijk om te weten: de SBI is in de basis al een end-use-gerichte proef. Het teststuk moet representatief zijn voor de manier waarop je het product in de praktijk toepast. In de testnorm staan regels over bevestigingen, spouwbreedte, ondergrond en voegen. En dáár gaat het vaak mis: wat getest wordt, is niet altijd hetzelfde als wat op de bouwplaats uiteindelijk verschijnt.

Theorie vs praktijk

Wanneer je testresultaten uit laboratoria bekijkt, lijkt het vaak alsof alles strak in regels en tabellen te vangen is. Maar de praktijk blijkt weerbarstiger. De houtskeletbouwer weet bij de productie lang niet altijd welke gevelafwerking er later op komt. Soms is het precies andersom: de afwerking is al gekozen, maar de onderconstructie of isolatiepakketten zijn nog niet definitief bepaald. En juist daar schuilt het risico omdat daarmee een groot verschil kan ontstaan tussen de geteste CE-configuratie en de werkelijke opbouw op de bouwplaats.

Lees het gehele artikel over CE op hsb in Timmerfabrikant #8-2025. Nog geen abonnee? Kijk hier naar de mogelijkheden in print en digitaal.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Schrijf je in voor de Timmerfabrikant nieuwsbrief   Aanmelden