De vraag naar op kleur afgelakte binnen- en buitendeuren neemt toe. Om kostenefficiënt aan die vraag te kunnen beantwoorden, heeft Dekker Hout in Vianen daarvoor een complete gerobotiseerde lijn in gebruik genomen, die schuurt, spuit en droogt.
Het enige handwerk van de Austria Deuren is nog het afplakken van eventueel glas. Dat geldt ook voor het afwerken van de punten waar de robots de deuren oppakken.
Robotisering niet eenvoudig
Robotisering van zo’n lijn is niet eenvoudig, geeft directeur Robbert Jan Dekker aan. ‘Je ontwikkelt iets wat niet bestaat. Het is meer dan het koppelen van bestaande machines.’ De lijn bevat aangepaste machines en zelfs nieuw ontwikkelde delen. M aar het belangrijkste zit volgens Dekker in de softwarematige aansturing om het geheel volautomatisch te kunnen laten draaien. Inmiddels is er al anderhalf jaar gewerkt aan de opbouw en vooral afstemming van de lijn, wat hij als ondernemer liever sneller had gezien. ‘Maar we zetten nu de puntjes op de i en dan moet binnen enkele weken ook het laatste onderdeel goed draaien.’
Compacte lijn
Het lastigste zit volgens Dekker vooral in de schuurrobot. Die scant volledig zelfstandig een deur en herkent kenmerken als diepte, reliëf en glas. De robot bepaalt aan de hand daarvan zelf het schuurpad en ook waar hij een borstel, een fladderaar of een schuurpad gebruikt. Vooral sierrandjes zijn een uitdaging om mooi glad te schuren en stofvrij af te leveren. ‘Dat het lastig zou worden, wisten we vooraf. De machinebouwer zei dat hij het kon en dus moet hij het nu ook waarmaken. En dat gaat zeker ook lukken.’
Groot shuttlesysteem
Daarmee staat er een mooie, compact gebouwde lijn in de hal in Vianen waar voorgelakte deuren ingaan en compleet afgelakte deuren uitkomen. Buitendeuren lakt Dekker zelfs volautomatisch twee keer af. ‘Alle deuren die we moeten aflakken, gaan in een groot shuttlesysteem. De robot haalt ze daar volautomatisch uit, waarbij zo veel mogelijk op gelijke kleur wordt geselecteerd. Nadat ze zijn geschuurd, gespoten en gedroogd komen ze hier ook weer terug.’
Lees het volledige artikel over Dekker Hout en Austria Deuren in Timmerfabrikant (TIM#10 – 2025). Nog geen abonnee? Kijk hier naar de mogelijkheden in print en digitaal.